Ako si zamestnancov vyberá Elon Musk

21. novembra 2019

Elon Musk je uctievaný ako jeden z najväčších vizionárov našej doby. Informácie o jeho úspechoch a spoločnostiach, ktoré spravuje sú všeobecne známe a nemusím sa o nich podrobne rozpisovať.

Poďme sa ale pozrieť na to ako si jeden z najvplyvnejších ľudí na svete vyberá ľudí do zamestnania a čo ho najviac zaujíma.

Osobne sa zaoberá procesom prijímania a pohovorov po tom, ako kandidáti absolvujú rôzne rozhovory a testy. Aj keď je to veľmi časovo náročné osobne dozerá na výber kľúčových ľudí do tímu.

„To, čo skutočne hľadám, je dôkaz mimoriadnych schopností“

Aké problémy kandidát vyriešil?

Vzhľadom na zložité výzvy, ktorým Muskove spoločnosti čelia, by nemalo byť žiadnym prekvapením, že hľadá ľudí so silnými schopnosťami riešiť problémy.

Zaujímavé však je, že ide o krok ďalej, aby zaistil, že kandidát bol skutočne tým, ktorý našiel riešenia problémov v minulých zamestnaniach.

Ďalej hovorí, že kladie podrobné otázky, ktoré mu pomáhajú dozvedieť sa o probléme, ktorý sa vyskytol, a o tom, ako ho konkrétne riešenie napravilo.

Čelil uchádzač skutočne ťažkým problémom a prekonal ich?

A samozrejme sa chce uistiť, či došlo k nejakému významnému úspechu a či bol skutočne zodpovedný alebo tam bol niekto zodpovednejší. Dokáže problém podrobne popísať a detailne vysvetliť jeho riešenie? Vychádza z predpokladu, že niekto, kto sa skutočne musel vyrovnať s problémom, tomu skutočne rozumie a len tak naň nezabudne.“

Vysokoškolský titul nevyhnutne nevyžaduje

„Nie je potrebné mať vysokoškolské vzdelanie … Ak sa pozriete na ľudí ako Bill Gates, Larry Ellison alebo Steve Jobs, títo chlapci nevyštudovali vysokú školu.“

Znovu opakuje, že hľadá ľudí s „výnimočnými schopnosťami“.

Nespolupracuje s arogantnými ľuďmi

„Vo všeobecnosti hľadám pozitívny prístup … Je veľmi dôležité mať rád ľudí, s ktorými pracujete, inak bude vaša práca dosť nešťastná.“

Byť dobrým tímovým hráčom je bežnou požiadavkou na zamestnanie.

Je zaujímavé, že spoločnosť, ktorá hľadá najgeniálnejšie mysle, razí prísnu politiku tímovosti.

Môžete byť raketovým vedcom, ale Musk vás nebude chcieť, ak zistí, že by ste mohli byť hrubý a bezohľadný voči kolegom. To ukazuje na to, že pracovné prostredie založené na spolupráci je prítomné aj v tých najúspešnejších spoločnostiach.

Dáva kandidátovi príležitosť preukázať svoju hodnotu

Aj keď sa Musk snaží najímať priateľských ľudí, je známy tým, že je pri pohovoroch zastrašujúcou osobou. Ľudia hovoria, že sa zdá byť unudený a nezaujatý a kladie krátke, jedovaté otázky typu:

„Čo vás robí tou správnou osobou na vybudovanie mojej spoločnosti? Prečo by som vám mal veriť? “

Pri pohovore požaduje vyriešenie rôznych hádaniek

Stojíte na povrchu Zeme. Kráčate jednu míľu na juh, jednu míľu na západ a jednu míľu na sever. Skončíte presne tam, kde ste začali. Kde ste?

Severný pól je bežnou odpoveďou, ale južný pól je tiež riešením.

Vysvetlením je, že Zem je guľa, takže pri svojej „prechádzke“ vytvoríte trojuholník, ktorý vás vráti práve na miesto, kde ste začali.

Účelom týchto otázok nie je nevyhnutne zmerať inteligenciu kandidáta. Ale získať informáciu o schopnosti riešiť problémy počas pozorovania, kým dotazovaní dospejú k riešeniu.

Napriek všetkému, miera hodnotenia Muska ako zamestnávateľa na základe recenzií zamestnancov nie je veľmi žiarivá a v rebríčkoch obľúbenosti sa neumiestňuje na popredných priečkach.

Dlhá pracovná doba, nízka mzda a zlé riadenie boli tri bežné sťažnosti, ktoré zdieľali tí, ktorí pracujú v SpaceX a Tesla.

Musk však nemá v úmysle zmeniť náročnú pracovnú kultúru svojich spoločností. Slávnostne povedal, že ľudia musia pracovať od 80 hodín do 100 hodín týždenne, aby „zmenili svet“.

„Existujú spôsoby, ako ľahšie pracovať, ale nikto nikdy nezmenil svet počas 40 hodinového pracovného týždňa,“

Andrea Machajová