V škole vás to neučili, no musíte to zvládnuť

21. novembra 2019

Všetko zbehlo hladko, poslali ste životopis so sprievodným listom, zaujali ste a pozvali vás do prvého kola pohovorov.

Čo to znamená a na čo sa pripraviť ?

Znamená to, že ste pripravení odpovedať na otázky, ktoré pri pohovore kladie takmer každý manažér. Niektoré sú chytáky a iné sú navrhnuté tak, aby odhalili, ako reagujete. Potom sú také, ktoré nemajú správnu alebo nesprávnu odpoveď, majú predovšetkým ukázať, ako premýšľate.
Personalista alebo manažér ich kladie, aby odhalil, či ste vhodný kandidát, či zapadnete do tímu alebo či zvládnete stres. Niektoré vyznievajú nezmyselne, no verte, že majú zmysel.

12 častých otázok a možných dobrých odpovedí

Otázky o osobnosti

Osoba vedúca pohovor chce zistiť, aký ste typ osobnosti. Tieto otázky sa dostanú k jadru a zistia, kto ste na osobnej úrovni. Vaša odpoveď pomôže určiť, či ste v zhode s tým koho hľadajú, alebo s tými ktorých už zamestnávajú.

  1. Ste ochotní zlyhať?

Čo chcú vedieť: Zamestnávatelia majú záujem zistiť ako reagujete na zlyhanie. Poučíte sa z toho a staviate na skúsenostiach, aby ste sa v budúcnosti vyhli chybám ?

Aj keď to nezažívam často , občas sa to stane – zvlášť keď si nie ste istí, ktorý prístup by bol pre projekt najlepší a vy ste si vybrali ten nesprávny. Nie všetko, o čo sa pokúsite, bude fungovať a vy to len musíte prijať a vedieť, kedy zmeniť kurz. Prvýkrát som sa to naučil

  1. Čo by ste urobili, keby ste mali prežiť posledných 10 rokov svojho života?

Čo chcú vedieť: Toto je „chytáková otázka“, aby zistili, či vás môžu naviesť k zakopnutiu a prinútiť vás odhaliť nedostatky v charaktere. Dávajte pozor, aby ste im neposkytli príliš veľa informácií. Je tiež v poriadku povedať, že za posledných 10 rokov nemáte čo ľutovať.

Posledných 10 rokov bolo najviac vzrušujúcich z môjho života a nič by som nezmenil. Mal som toľko príležitostí učiť sa a rásť ako profesionál aj ako človek, najskôr na vysokej škole a potom vo svojom prvom zamestnaní.

  1. Máte šťastie?

Čo chcú vedieť: Toto je otvorená otázka a odhaľuje, či ste optimistický alebo pesimistický človek. Je váš pohár napoly plný alebo napoly prázdny? Prispôsobte svoju odpoveď tak, aby ste mohli vyzdvihnúť jedinečné silné stránky, ktoré ponúkate.

Považujem sa za mimoriadne šťastného v tom, že mi niektorí úžasní ľudia ponúkli niekoľko skvelých príležitostí a že som ich mohol naplno využiť. Moja manažérka videla môj potenciál, a povzbudila ma, aby som rozvíjala svoje zručnosti a stala sa…

  1. Aké je vaša najväčšia slabosť?

Musíte byť pripravení s dobrou odpoveďou.

Chcú, aby ste boli úprimní, ale nemusíte sa kopať do svojej temnej minulosti alebo odhaľovať všetko. Určite by ste nemali hovoriť: „Nemám žiadne.“

Je tiež zlý nápad odpovedať napríklad: „Som perfekcionista.“ Najlepším spôsobom, ako odpovedať na otázky týkajúce sa slabých stránok, je úprimne, pozitívne so zámerom na riešenia. Vyberte slabosť, ktorá by nebola prekážkou v pracovnej pozícii o ktorú sa uchádzate a potom opíšte, ako ste to prekonali. Napríklad opíšte čas, keď ste si uvedomili, že vaše zručnosti sú potrebné, a potom povedzte o tom, čo ste urobili, aby ste sa zlepšili.

  1. Čo ste sa naučili zo svojich chýb?

Čo chcú vedieť: Žiadny zamestnanec nie je dokonalý na 100% – každý občas robí chyby. Otázka je zameraná na zistenie vašej flexibility a ochoty prijať svoje chyby a poučiť sa z nich.

Chyby sú skvelé skúsenosti spojené s učením. Aj keď sa veľmi usilovne snažím ich nerobiť, uvedomil som si, že niekedy jednoducho zareagujete zle. Pred rokmi bolo naše oddelenie veľmi poddimenzované a vyvíjal sa tlak na prijatie nového zástupcu. Náš výberový tím teda najal prvého kandidáta, ktorý vošiel do dverí, bez toho, aby ho skutočne preveril…

  1. Čo na vás ľudia najčastejšie kritizujú?

Čo chcú vedieť: Hodnotia vaše sebavedomie a vašu schopnosť prijať kritiku. Dobrou stratégiou je hovoriť o „slabosti“, ktorá sa v skutočnosti ukázala ako silná stránka.

Ľudia mi často hovoria, že som na seba príliš tvrdý – investujem do svojej práce slušné množstvo svojho času a vždy sa obávam, že kópia, ktorú produkujem, nemusí byť „dosť dobrá“.

  1. Prečo ste boli bez práce?


Čo chcú vedieť: Červenou kartou je situácia, keď je niekto nezamestnaný dlhšie ako niekoľko mesiacov. Je v ich najlepšom záujme zistiť, či to bolo dôsledkom osobných slabín kandidáta (nedostatok ambícií, lenivosti alebo zlej pracovnej etiky) alebo či existovali poľahčujúce okolnosti.

Po predaji spoločnosti, pre ktorú som pracoval, a prepustení z práce, som sa rozhodol, že budem mať čas na skutočné vyhodnotenie mojej kariéry. Aj keď moja práca platila účty, stala sa pre mňa stala monotónnou. Preto som sa rozhodol vrátiť do školy, aby som sa konečne stal fyzioterapeutom – a splnil si sen, ktorý som nemal čas uskutočniť.

Predchádzajúce pracovné skúsenosti

Zamestnávatelia sa chcú dozvedieť, ako zvládate situáciu na pracovisku a čo si myslíte o svojich kolegoch. Snažte sa nehovoriť o negatívnych veciach – nechcete vyzerať ako bič alebo ten chlap v kancelárii, ktorý sa s nikým nestretne !

  1. Čo sa vám na vašej predchádzajúcej práci páčilo a čo nepáčilo?

Čo chcú vedieť: Tón, ktorým odpovedáte je dôležitejší ako odpoveď, ktorú poskytnete; personalista sa snaží zistiť, či ste sťažovateľom. Zamerajte sa na pozitíva a nekňučte.

Som introvert, a tak som si skutočne vážil skutočnosť, že môj vedúci laboratória mi umožnil pracovať nezávisle, bez veľkého dohľadu. Som veľmi organizovaný, analytický človek, ktorý sa sústredí na malé detaily. Jediné, čo sa mi na pozícii nepáčilo, bolo to, že financovanie projektu bolo vždy v ohrození.

  1. Kto bol váš najlepší šéf a kto bol váš najhorší?

Čo chcú vedieť: Toto je ďalšia otázka v ktorej zisťujú informácie o vašej osobnosti. Dokážete oceniť pozitívne vlastnosti svojich nadriadených alebo ich túžite zatieniť? Vyhnite sa hodnoteniu a nesúďte ich ako dobrých alebo zlých.

Dozvedel som sa veľa o tom, ako byť dobrým manažérom. Môj šéf ma naučil, aby som išiel príkladom a že pre manažéra nie je žiadna úloha nepodstatná ak to pomáha jeho tímu. To je kvalita, ktorá niektorým manažérom, ktorých som mal na začiatku svojej kariéry, chýbala a preto som rád, že ma vzal pod svoje krídla.

Otázky „o práci“

  1. Čo od šéfa očakávate?

Čo chcú vedieť: Zaujímajú sa o to, či ste ako zamestnanec trenovateľní a či máte primerané očakávania od svojho nadriadeného; záporná odpoveď s uvedením toho, čo sa vám na šéfoch nepáči vám veľa kreditu nezíska. Uveďte príklad štýlu riadenia, ktorý vás motivuje k najlepšej práci.

Zistil som, že sa mi darí v situáciách, keď moji nadriadení venujú čas tomu, aby mi poskytli konštruktívnu spätnú väzbu o mojom výkone. To mi umožňuje vedieť, že som na správnej ceste.

  1. Povedzte mi niečo, čo by ste v práci urobili inak.

Čo chcú vedieť: Toto je otázka k sebareflexii, preto si dôkladne premyslite, o aký príklad by ste sa chceli podeliť. Zdôraznite, ako ste sa poučili zo situácie a / alebo ste boli schopní to zmeniť vo svoj prospech.

Urobil som chybu, keď som začínal, myslel som si, že by som nemal žiadať o pomoc ostatných ľudí (aj keď to ponúkli). Bál som sa, že to z môjho pohľadu urobí nekompetentného alebo nepotrebného. Výsledkom bolo, že som urobil niekoľko chýb, ktorým by sa dalo predísť.

  1. Akú mzdu očakávate?

Čo chcú vedieť: Zamestnávatelia chcú vedieť, či sú vaše požiadavky primerané. Najhoršou stratégiou je požadovať premrštenú sumu spolu s vyhlásením o vašej ochote rokovať o konečnej mzde.

Priemerné platy naznačujú, že manažéri maloobchodu na mojej úrovni skúseností v tejto oblasti zarobia od …. do …… V závislosti od vášho balíka iných benefitov som otvorený o konečnej sume diskutovať.

Pripravte sa na otázky „Prečo odchádzate či hľadáte prácu.

Rozmyslite si ako vysvetliť, že vás prepustili z posledného zamestnania.

Buďte pripravení niekoľkými odpoveďami na najbežnejšie otázky, ale tiež buďte pripravení na niečo úplne mimo misu.

Viete čo robiť, ak nemáte odpoveď? Stáva sa to častejšie, než si myslíte.
Neprepadajte panike ! Ak potrebujete, zopakujte otázku, kým prídete s odpoveďou. Je to skvelý trik, pretože vám dáva čas na premýšľanie.

Uvádzam len pár možných otázok, ktoré na pohovore môžu padnúť.

V budúcej časti sa povenujeme absurdným otázkam a dôvodom, prečo môžu byť položené počas výberového procesu.

Andrea Machajová